מגזין החדשות של הגליל והגולן

19.01.2018

הכנסת ואנחנו

עלייה של 50 אחוז במספר הנציגים הצפוניים בכנסת ה-20

הכנסת ואנחנו avatarעל השבוע, 1.4.2015

איתן ברושי בכנסת 2015

בבחירות לכנסת ה-20 נרשמה עליה של למעלה מ-50 אחוז במספר נציגי הצפון הנבחרים. 22 חברי כנסת המתגוררים באזור הצפון הושבעו לכנסת החדשה, עליה תלולה מ-15 הנציגים בלבד של הכנסת ה-19. תושבי הצפון מהווים כ-30 אחוז מאוכלוסיית ישראל, ובשנים האחרונות לא זכו לייצוג הולם ברשות המחוקקת, הן ביחס לנתח שהם מהווים מתושבי המדינה, והן בהתאם לנושאים הרלוונטיים לפריפריה בכלל ולצפון בפרט. גם הגידול הנוכחי אינו מבטא את חלקם היחסי באוכלוסייה, אולם יש בו שינוי של ממש.

אופיר שפיגל, לוביסט ואיש יחסי ציבור המנהל את משרד "אופיר שפיגל תקשורת וממשל" בצפון, זוקף את העלייה בייצוג למספר גורמים: "הגורם הראשון, הוא השריונים להתיישבות העובדת שבוצעו במחנה הציוני, שהכניסו את דני עטר ואיתן ברושי מאזור עמק יזרעאל. הגורם השני, הוא ההתחזקות של גוש המפלגות הערביות. להבדיל מהריכוז הגבוה של האוכלוסייה היהודית במרכז הארץ, הפיזור הרחב של האוכלוסייה הערבית כולל גם יישובים רבים בצפון, כך שבאופן טבעי הגידול במנדטים של המפלגות הערביות מגדיל את הייצוג של אזור הצפון. הנקודה האחרונה היא שהשריונים בליכוד של חברי כנסת המתגוררים באזור חיפה והצפון, הפכו למקומות ריאליים היות והמפלגה זכתה ב-30 מנדטים".

עם זאת, ישנן מפלגות שנותרו ללא נציגות לצפון, ביניהן הבית היהודי, דגל התורה, מרצ ויש עתיד. בראש מפלגת כולנו עומד נציג צפוני, משה כחלון, ובראש הרשימה הערבית עומד אימען עודה, שניהם תושבי חיפה. "הפרישה הצפויה של אילן שוחט מסיעת ישראל ביתנו תצמצם את מספר הח"כים הצפוניים ל-22, אך איננה מפחיתה מגודל ההישג", מוסיף שפיגל. "אני מקווה שהשיפור בייצוג של תושבי הצפון בכנסת, למרות שאינו מבטא עדיין את יחסנו באוכלוסייה, יביא לידי ביטוי את הצרכים והאתגרים של התושבים והעסקים בצפון".

חיים פאר

 

 

כתבות נוספות

מדורים נוספים